Přednáška: Ján Smoleň–prvovýstup na Fitz Roy, expedice do Patagonie 2016

06.02.2017 | kategorie: Kam vyrazit, Úvod
jansmolencz0117

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění slovenského horolezce Honzy Smoleně o expedici do Patagonie

Honza Smoleň spolu s dalším skvělým slovenským horolezcem Michalem Sabovčíkem vylezli v roce 2016 hned dvakrát na jeden z nejikoničtějších vrcholů Patagonie – Fitz Roy (3375 m).Hora byla poprvé zdolána roku 1952 francouzským alpinistou Lionnelem Terrayem a jeho argentinským spolulezcem Guido Magnonem. Hora je pojmenována po slavném anglickém objeviteli, mořeplavci a průkopnikovi meteorologoie Robertu Fitz Royovi. Je technicky velmi náročná a i skrze extrémní počasí je ročně zdolána jen několika málo jednotlivci, po právu se pyšní titulem jedné z „nejtěžších alpinistických výzev“. Začátkem února přidali slovenští borci druhý přelez, tentokrát již neopakovali Francouzsko-argentinskou cestu, ale zdolali tento velmi obtížný vrchol po nové cestě! Smola napsal na svůj Facebook: „Tak na Fitz Roy vedú už dve Slovenské cesty. Po 32 rokoch, druha slovenska cesta: Asado M8,7a+,A2.“ Slovenská dvojice tak dokončila trilogii výstupů tři velmi obtížné patagónské vrcholy: Cerro Poincenot (3002 m), Cerro Torre (3102 m) a Fitz Roy (3375 m).

Honza Smoleň upsal svoji duši dobrodružství a vertikálám.Plní si své lezecké sny a dokazuje, že jeho lezecká všestrannost nezná hranic.

Prvovýstup „Asado“ popsal slovy jako nádherná scenérie, dobrá skála, krásne vrcholy, dlouhé nástupy, žádný vrtulník, žádná horská služba ani signál a samozřejmě vyhlášené patagónské počasí.

Více o samotné expedici a výstupu se můžete dozvědět v kavárně lezeckého centra Vertikon 9.2.2017 v 18:30
K Pasekám 7001, 76001, Zlín

Vstupné dobrovolné