Jeden svět 2017 vyzývá: Nezapomínejme na sílu spolupráce

31.03.2017 | kategorie: Kam vyrazit, Úvod
logo-Jeden svět

Společnost se v dnešní době vlivem různých událostí často dělí na dvě části. Rozděluje nás politika, její vrchní představitelé, jejich výroky a činy. Rozdělují nás aktuální témata plnící stránky novin. Rozděluje nás mnoho dalších věcí. Často pro různé spory, neshody a konflikty zapomínáme na to nejdůležitější. Na vzájemnou toleranci, komunikaci a spolupráci.

Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvádí ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

A právě téma Umění spolupráce pojí letošní ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Ten ve dnech 5. – 8. dubna zavítá i do Zlína, konkrétně do zlínského kulturního institutu Alternativa. A budou to čtyři dny nabité pestrým programem. Kromě devíti filmů, které se úzce dotýkají tématu spolupráce, čeká na návštěvníky také spousta debat s hosty, kteří mají k tématům dokumentů co říct. V diskuzích vystoupí například válečná reportérka Markéta Kutilová, terapeut autistů Michal Roškaňuk nebo režisérka Andrea Culková.

Návštěvníci se mohou těšit také bohatý doprovodný program. Celý festival zahájí vernisáž tří fotografických výstav s rautem a ochutnávkou výborných lokálních vín. V průběhu všech čtyř dní bude na festivalu kreativní handmade zóna, kde bude možné zakoupit si ručně vyráběné drobnosti – tašky, motýlky a jiné. Svoji činnost zde přiblíží nově vzniklá prodejna Potraviny bez obalu Zlín a ve Freeshopu si bude každý moci své staré oblečení nebo knihy vyměnit kus za kus za něco jiného. Novinkou pro letošní rok je také virtuální realita, díky které si každý může vyzkoušet nevšední filmový zážitek.

Hlavním pořadatelem festivalu Jeden svět je nezisková organizace Člověk v tísni. Ve Zlíně akci organizuje Asociace DICE, o které se více dočtete na www.asociacedice.cz

Vstupenky na festival budou k dispozici přímo v Alternativě. Kompletní program najdete na www.jedensvet.cz/zlin.

 

Výběr z programu:

Není úniku - Když se americká armáda v roce 2011 stáhla z Iráku, opouštěla zemi, která se po letech bojů a sektářského násilí nacházela v rozkladu. Ošetřovatel Nori Šarif žije ve městě Jalawla, ležícím v jedné z nejnebezpečnějších oblastí v centrálním Iráku. Od režiséra snímku dostává malou kameru. Na tuto kameru a často i jen mobilem v následujících pěti letech natáčí příběhy lidí, kteří válku přežili. Jako citlivý pozorovatel odkrývá bezmocnost rodin poznamenaných smrtí či zmrzačením, ale i jejich vůli žít, zatímco násilí kolem neutichá. I on se tak stává součástí války, ve které i soused může být nepřítelem a před kterou není úniku.

Zemřít pro designVýroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivní chemii umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě – a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je tento problém stupňován i nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

Duši neprodámHledáme náhradní matku, máme vlastní embrya, zajištěnou kliniku i právní služby.“ Odhadem se po reakci na podobné inzeráty ročně narodí asi stovka dětí párům, které samy nemohou mít děti. Přesné číslo ale nelze zjistit, protože náhradní mateřství se v ČR pohybuje v šedé zóně zákona. Režisérka Eva Tomanová natáčela s Monikou, která právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola si naopak objednavatele nevybrala dobře a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko s Downovým syndromem. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.