Culturea 2017 na vlnách Egypta a Řecka

31.03.2017 | kategorie: Kam vyrazit, Novinky
Culturea-obrázek

Letošní, v pořadí již pátý ročník festivalu Culturea přenese své návštěvníky do dvou kolébek civilizace – Řecka a Egypta, a to 6. a 7. dubna vždy od 13:00 v prostorech 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně.

Festival je organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a probíhá za podpory Velvyslanectví Egyptské Arabské republiky a Velvyslanectví Řecké republiky v Praze. Čestnou záštitu udělil cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund.

Egyptský den proběhne 6. dubna od 13:00. Na programu bude například tanec, konkrétně vystoupení Tanoura mana a také orientální tanečnice Sheyly se skupinou Awaleem. Nebudou chybět gastronomické zážitky v podobě livecookingu kuchaře Ahmeda Haassanina a také přednáška o čajích a workshop vodních dýmek s Dobrou čajovnou Zlín. O cestách dobrodruhů Zikmuda a Hanzelky po Africe (hlavně po Egyptě) povypráví PhDr. Magdalena Preiningerová z Archivu H+Z Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vyprávění čeká návštěvníky také z úst Břetislava Turečka, bývalého zpravodaje na Blízkém východě. Část programu se bude věnovat Arabské kaligrafii a ornamentům. Den bude zakončen scénickým čtením knihy spisovatele Bahá´ Táhira v podání studentů 2. ročníku zlínské Soukromé vyšší odborné školy umění. Největší kuriozitou egyptského dne bude živý velbloud, kterého si návštěvníci prohlédnout, pohladit a vyfotit se s ním přímo na platformě 14|15 Baťova Institutu.

Druhý den se bude věnovat kultuře Řecka a proběhne 7. dubna od 13:00. Ani zde nebude nouze o gastronomické zážitky, tentokrát se o ně postará kuchař Filippos-Vasileios Paisos. Kromě tance proběhně během řeckého dne také přehlídka tradičních krojů – obojí v režii souboru Antigoni z Krnova. Aristid Franc v krátkém povídání a následné diskuzi prozradí, jak je to s propojením Řecka a Zlínského kraje. Studenti 2. ročníku zlínské Soukromé vyšší odborné školy umění vystoupí s divadelní hrou Kúros autora Jasona Daimona O´Lakea a hned poté bude celý festival zakončen tematickým Řeckým večerem, kterým bude provázet kapela Jannis Moras & Banda. Atmosféra bude dokreslena tematickými drinky a lahůdkami.

Srdečně zváni jsou všichni milovníci cestování a poznávaní cizích kultur, na věku přitom vůbec nezáleží. Po ty nejmenší bude v průběhu obou dnů připraven tematický dětský koutek, ve kterém si budou například moci poslat pohlednici „z Egypta“ nebo „z Řecka.“

Vstupné:

  • Dvoudenní vstupné (včetně Řeckého večera): 100 Kč
  • Jednodenní vstupné Egypt: 70 Kč
  • Jednodenní vstupné Řecko (včetně Řeckého večera): 70 Kč
  • Samostatný Řecký večer: 30 Kč

Na některé workshopy je z kapacitních důvodů nutná registrace, kterou je možné provést na webu www.culturea.cz.

Více informací na webu www.culturea.cz nebo na facebookové stránce www.facebook.com/Culturea.