LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA, Uherské Hradiště 22. – 30. 7.

13.07.2016 | kategorie: Kam vyrazit, Úvod
lfs-atmosfera-03

Letní filmová škola Uherské Hradiště je řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Letos se bude konat od 22. do 30. července. Cílem akce je rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Filmy jsou promítány v šesti sálech a dvou letních kinech rozmístěných po celém Uherském Hradišti. V rámci doprovodného programu si můžete užít taky koncerty, výstavy i divadelní představení. Těšit se můžete např. na skupinu Mňága a Žďorp nebo legendární The Plastic People of the Universe. Nebude chybět ani stan pro děti u Slovácké búdy, kde bude nachystaný pestrý program od rána až do večera. Děti si můžou užívat filmové a divadelní pohádky, dílničky a večerníčkové večery. Letní filmovou školu pořádá Asociace českých filmových klubů a pokud ji letos navštívíte, nudit se jistě nebudete.

Denní program najdete tady: http://www.lfs.cz/program/denni-program/

Veškeré informace na www.lfs.cz

Letní filmová škola již tradičně divákům nabídne program rozdělený do šesti základních sekcí: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení.

Vypravěč Visconti, král braku Corman i němé sci-fi. Taková bude letošní Inventura

Sekce Inventura, jež představuje archivní a klasické snímky v podobě retrospektiv či kapitol z filmové historie, připomene osobnost Luchina Viscontiho, velikána italského filmu a divadla, který by v letošním roce oslavil 110. narozeniny. Diváci budou mít možnost zhlédnout kompletní kolekci jeho čtrnácti celovečerních filmů a poslechnout si přednášku Stefanie Parigi, která o Viscontim přijede přednášet z univerzity v Římě.

V rámci cyklu Filmová čítanka se představí nejdéle fungující filmové ateliéry na světě Ealing Studios, které formovaly podobu britského filmu ve 40. a 50. letech.

Pozornost budeme věnovat také němým počátkům sci-fi a s živým hudebním doprovodem představíme nejen klasickou Langovu Metropolis, ale např. i Krásku z Marsu Jakova Protazanova, dánskou Cestu na Měsíc Holgera-Madsena, italského Mechanického muže Andrého Deeda či Paříž spí Reného Claira.

Cyklus Půlnoční delikatesy se zaměří na tvorbu muže, který, byť nedosáhl nejvyšších kritických poct, jako režisér a hlavně producent, ovlivnil poválečnou americkou kinematografii jako nikdo jiný. Rogeru Cormanovi bylo letos na jaře devadesát a my si připomeneme průřez jeho tvorbou od 50. do 80. let prostřednictvím snímků Jáma a kyvadlo, Útok krabích monster, Kýbl krve a dalších.

Visegrádský horizont s Ivanem Passerem, Emílií Vášáryovou, Polskou filmovou školou, studentskými filmy i novinkami.

Pravidelný cyklus Češi v zahraničí bude pro letošek patřit Ivanu Passerovi. Začneme připomenutím restaurovaného Intimního osvětlení, jediného celovečerního filmu, který natočil v Československu, následuje výběr sedmi filmů, které vznikly v zahraničí. Ivan Passer přijal pozvání na Letní filmovou školu a spolu s odborníkem na jeho tvorbu Jiřím Voráčem budou po každém snímku diskutovat s těmi, kteří na besedu a projekci zavítají. Diváci tak získají jasnou představu, kudy vede cesta autorského režiséra/cizince v americkém filmovém průmyslu.

Dalším vzácným hostem této sekce bude první dáma slovenského filmu Emília Vášáryová, která představí nejen svůj nejnovější film Eva Nová, ale také svůj vlastní výběr nejoblíbenějších filmových rolí.

Období, které pro Poláky znamená totéž, co pro nás nová vlna, je označováno jako Polská filmová škola. Jde o volné sdružení filmařů, kteří byli silně ovlivněni neorealismem a ve druhé polovině 50. let reflektovali události druhé světové války. Diváci se tedy mohou těšit na filmy Andrzeje Wajdy, Jerzyho Kawalerowicze či Andrzeje Munka.

Na festivalu se opět objeví české, polské, slovenské i maďarské novinky. Čekají nás dvě české premiéry – poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, který dokončili po smrti režiséra jeho kolegové, a dále nový film Benceho Fliegaufa Lily Lane.

Filmy začínajících režisérů, kteří právě dostudovali či stále studují filmovou školu v Česku či na Slovensku, budou za přítomnosti svých tvůrců promítány i letos v rámci cyklu Studentské filmy.