Slunce

15.06.2013 | kategorie: Magie, Úvod
mandala 5

Slunce – hřeje, svítí, hoří, pálí…. dodává nám životodárnou energii.
Sluneční světlo a teplo spouští a udržuje důležité chemické reakce, jako je fotosyntéza a trávení potravy v tělech organismů.  Známou skutečností je také vliv slunečního světla na psychiku člověka a zvýšený počet depresí v tzv. tmavých obdobích roku. Slunce zkrátka doplňuje naše „tělesné i duševní baterky.“
Naši předkové si závislost na Slunci dobře uvědomovali a tak není divu ,že se se Sluncem jakožto božstvem setkáváme u všech starověkých národů. Solární kult je velice starý. Sluneční Bůh byl u mnoha národů uctíván jako mužský protějšek ženské Bohyně Měsíce a u některých z nich byl dokonce bohem hlavním. Staří Slované uctívali slunečního boha Svaroga , který byl zároveň stvořitelem světa. Jeho syn bůh Svarožič přinášel sluneční žár na zemi v podobě ohně a byl jeho zosobněním. Ve slovanských pohádkách přežil sluneční bůh dodnes v podobě Děda Vševěda se zlatými vlasy ,který putuje ve zlatém voze taženém zlatými koňmi celý den po obloze a proto všechno vidí a všechno ví. Keltským solárním bohem byl Belenos a pak také Lugh ,který byl podobně jako Svarožič věčně mladý , protože obnovoval svůj život s každým novým zapálením ohně.
magie Slunce vychází z jeho celoročního putování po obloze a je přímo spojena s cyklem osmi pohanských svátků. Magické energie osmi svátku se přitom v mnohém podobají energiím osmi měsíčních fází.
Od okamžiku zimního slunovratu do slunovratu letního energie Slunce sílí. Od letního po zimní slunovrat síla Slunce postupně slábne.
Sluneční energie a její vliv na zemi prochází ,ale proměnami i během jednoho jediného dne.  Ranní síla Slunce nám pomáhá otevřít se novým věcem a výzvám. Okamžik svítání je také vhodným časem pro kouzla na vymanění se ze zlých situací a sklíčenosti. Máme-li pocit ,že se noříme ve tmách beznaděje využijme energii vycházejícího Slunce k zapuzení stínů a rozsvícení nového světla v našem životě. V poledne je Slunce v plné síle a my můžeme jeho energii využít pro přímé a rozhodné akce , večerní energie je vhodná ke zklidnění , meditaci a sebereflexi. Půlnoc je čas skrytého Slunce , hlubina podvědomých sil a věšteb.

 

Další zajímavosti nejen o slunci si poslechněte v naší rubrice „Magie“, nebo mrkněte na  http://www.radiozlin.cz/rubriky-2/magie/