PLESÁME….

16.01.2013 | kategorie: Radio Zlín, Úvod
1

Nejen Radio Zlín slavilo nedávno kulatiny! 60 let od svého založení si připomínal také Bartošův soubor. A oslavovat bude také na plese! Valašský bál se koná v Kongresovém centru Zlín 26. ledna 2013 od 19:30. Účinkovat budou: Bartošův soubor, Cimbálová muzika Máj a Rováš, Valašský soubor písní a tanců Rusava i Cimbál Bukovinka. Přijďte se pobavit i vy!!!

U zrodu souboru stála skupina nadšenců v roce 1952, kteří chtěli uchovávat a prezentovat zvyky a tradice Zlínska a okolí. Náměty a písně pro svá pásma čerpali především ze sbírek mladcovského rodáka, etnografa Františka Bartoše, jehož jméno soubor nese. Od počátku je repertoár zaměřený hlavně na písně, tance a lidové tradice oblastí Valašska, Zlínska a Luhačovského Zálesí. Zejména pak na tradiční zvykoslovné obřady a obyčeje, jako je svatba na Zlínsku, ztvárnění života a řemesel na Valašsku či odchod chlapců na vojnu a loučení se s rodným krajem.

Přestože je soubor ryze amatérský, hned od počátku spolupracoval s řadou profesionálních choreografů, tanečníků i hudebníků, kteří se zasloužili o jeho vysokou uměleckou úroveň.

Členové souboru se o svou radost z hudby a tance dělí řadou svých aktivit a to na domácí i zahraniční scéně. V posledních letech vystupovali např. v Řecku, Francii, Itálii, Belgii či Rumunsku. Pravidelně pořádá zimní valašský bál a podzimní burčákovou besedu u cimbálu, podílí se na organizaci na zlínských festivalech FEDO a Zlínské besedování. Tanečníci jsou také úspěšnými účastníky soutěže ve valašském odzemku.

Již neodmyslitelnou součástí aktivit souboru je práce s dětmi. Osmým rokem působí ve Zlíně Bartošův dětský soubor, o který se stará zapálená trojice Helena Sattlerová, Věra Šabršulová a Hana Sluštíková. O organizaci „velkého“ souboru se stará Pavla Omelková, taneční složku řídí Petr Grebeň.. Do tance hraje souboru cimbálová muzika Máj, jejímž primášem je Antonín Laciga a cimbálová muzika Rováš s primášem Radimem Hejným.

Letošní oslava šedesátého výročí založení Bartošova souboru proběhla 10. listopadu v Městském divadle Zlín.