Platby v zahraničí

27.04.2013 | kategorie: Redakce
206578_5479

 

Pokud se ptáte jestli vyměnit peníze předem nebo platit kartou, popřípadě vybrat hotovost až na místě, odpověď je jednoduchá. Vezměte obojí.
Do ciziny se vyplatí předem nakoupit z bezpečnostních i praktických důvodů jen přiměřenou část valut. Zároveň je ale nutné mít na paměti, že poplatky za výběry kartou z bankomatu v cizině se běžně pohybují kolem 100 Kč za každý výběr. Vaše banka vám také zpravidla strhne 0,5 až 1 % z vybírané částky.
Platit kartou sice nejde všude, jinak má ale tento způsob spoustu výhod. Za platby kartou se většinou neplatí žádné poplatky. Ke kartám banky často nabízejí i cenově zajímavé doplňkové služby, které jsou s platební kartou spojeny, a nemusí si je tak člověk nakupovat zvlášť. Jde hlavně o cestovní pojištění nebo pojištění odpovědnosti za škody.
Za platby kreditkou bývají také různé slevy a bonusy – například 2 % zpět z každé platby.
Vždy si zjistěte, jaké poplatky vám bude banka účtovat za výběry v zahraničí. Podle toho si určete, zda je pro vás výhodné měnit vyšší částku před cestou.
Ptejte se vždy na přesný kurz a zároveň množství měny, které dostanete za konkrétní částku, kterou chcete směnit.
Ještě větší obezřetnost je nutná při zpětné výměně cizí měny, která vám zbyla, zpátky do korun. Některé směnárny jsou schopny vám zcela legálně a bez možnosti reklamace směnit peníze takovým kurzem, že na každém euru nebo dolaru přijdete klidně i o několik korun.
Platební kartu si vezměte do zahraničí s sebou pro případ nečekaných výdajů.