Klíšťata

30.06.2013 | kategorie: Redakce, Úvod
039-kliste2

Klíšťata útočí v plné síle. Kterým místům se tedy raději vyhnout a když už klíště chytíme, jaké příznaky možného onemocnění pak nepodceňovat?

Klíšťatům se nyní daří díky teplému a vlhkému počasí. Navíc jich v přírodě rok od roku přibývá. V bezpečí už nejsme ani v horách. Dřív se klíšťata ve výšce nad 800 metrů téměř nevyskytovala, dnes už se objevují i ve vyšších nadmořských výškách kolem tisíc pěti set metrů.

Typickým domovem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy, zejména jejich okraje, a také porosty u vodních toků. Často se ale vyskytuje i na zahradách nebo v parcích. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích. Ovšem i kdybychom zůstali zalezlí doma, hrozbu úplně nezaženeme. Klíště totiž může dovnitř přinést třeba pes a na nás pak může přelézt třeba z gauče, na kterém mazlíček seděl.

Jak moc aktivní budou klíšťata v dalších dnech, se můžeme dozvědět na stránkách Českého hydro-meteorologického ústavu. Ten vydává pravidelnou předpověď v pondělí a ve čtvrtek.

V těchto dnech bychom rozhodně neměli podceňovat příznaky, které mohou značit onemocnění od klíštěte. Encefalitida se v první fázi projevuje horečkou, bolestí hlavy, malátností, nevolností a bolestmi v kloubech, které trvají čtyři až patnáct dnů. Po celý rok se proti ní dá očkovat. Proto lymské borelióze nikoli. Ta se projeví pomalu-se-šířící červenou skvrnou v místě, kde se klíště přisálo. Zarudnutí se může objevit během pár dnů, ale i za několik týdnů. Dalšími příznaky boreliózy jsou horečka, třesavka, bolesti ve svalech a celková únava. Pokud na sobě tyto příznaky zpozorujete, raději se obraťte na lékaře.