Hokejisté PSG Zlín podpořili dárcovství kostní dřeně

11.11.2013 | kategorie: Držíme s Vámi, Korunka, Radio Zlín, Top novinky
Krev_4

Projekt DARUJ KREV S KORUNKOU LUHAČOVICE rozšiřuje další aktivity. Kromě tradičního dárcovství krve se mohou díky Korunce Luhačovice lidé zapojit i do akce, která je spojená i s darováním vzorku krve do Českého národního registru dárců dřeně.

Tisková zprávaz dnešní akce ke stažení ZDE.

Partnerem pro tuto kampaň se stal hokejový klub PSG Zlín. Jeho současní i bývalí hráči, zaměstnanci klubu, zlínští fanoušci i široká veřejnost tak mohou přijít již ve středu 13. listopadu do transfuzní stanice v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde kampaň s hokejisty odstartuje. „Vzorek krve do registru dárců kostní dřeně darují téměř dvě desítky hráčů PSG Zlín, někteří z nich už v registru dokonce i jsou. Rozhodli se tak bez většího váhání, protože věří, že tímto svým rozhodnutím mohou zachránit nejeden lidský život. Chceme prostřednictvím delší kampaně předat důležité informace lidem a zároveň bořit mýty spojené s dárcovstvím kostní dřeně,“ řekl marketingový manažer klubu Tomáš Melzer.

PSG Zlín tak pomůže při náboru nových dárců, a zvětší tak naději na záchranu života pacientů s poruchou krvetvorby. „Nejvhodnějšími dárci kostní dřeně jsou totiž mladí lidé ve věku 18 – 35 let, a právě žádanými jsou podle odborníků i zdatní a trénovaní sportovci. Proto jsme rádi, že nám pomohou s osvětou. Lidem je totiž velmi důležité vysvětlit, že odebrání malého vzorku krve do registru stojí jen malou odvahu a krátký čas, a následné dárcovství, v případě shodných prvků s pacientem, pak jen několikadenní klid na lůžku a menší bolest,“ zdůraznila ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská.

Na zlínskou transfuzní stanici tak ve středu 13. listopadu dorazí velká sestava hokejistů. Nebude chybět kapitán týmu Petr Čajánek, Jiří Marušák, Marek Melenovský, Jiří Ondráček, Tomáš Valenta, Tomáš Fořt, Pavel Sedláček, Zdeněk Okál, Martin Matějíček, Filip Čech, Libor Kašík, Bedřich Köhler, Dalibor Řezníček, Patrik Urbanec a z realizačního týmu Patrik Hučko.

Podpoře dárcovství krve se Korunka Luhačovice věnuje již od roku 2011, kdy se poprvé konalo DAROVÁNÍ KRVE S KORUNKOU LUHAČOVICE. Díky kampani tak ve Zlíně přibylo několik stovek dárců krve. Akci podpořila i řada známých osobností, například zpěvačka Bára Basiková, ambasador Korunky Luhačovice Josef A. Náhlovský nebo hokejisté Martin Hamrlík nebo Ondřej Veselý. Letošní podzimní darování krve podpoří také zpěvačka Ilona Csáková, patronka projektu Spokojené děti, s nímž jsme propojili síly pro dobrou věc.

Český registr dárců krvetvorných buněk je součástí celosvětové sítě více než šedesáti registrů, v nichž je evidováno zhruba 21 milionů potencionálních dárců. Stará se o nábor, registraci, vyšetření dobrovolných dárců, zajišťuje také odběry dřeně k transplantacím u nemocných leukémií a jiným nemocem krve. Všechny registry světa spolupracují, takže pacient může dostat dřeň od dárce z kteréhokoliv místa na světě, který má shodné tkáňové znaky. V některých státech evidují až 12 % obyvatel země, např. v blízkovýchodních zemích. Velmi dobře si stojí také Německo, má tři miliony dárců.

Mediálním partnerem kampaně je Radio Zlín.

Informace ke kampani sledujte také na oficiálních stránkách hokejového klubu PSG Zlín.