Co je mediace?

19.03.2013 | kategorie: Redakce
Rodina

Rozvádějící se manželé, dědici, kteří se přou o majetek, rozhádaní sousedé. V současné době takové případy většinou končí u soudu. Přitom by je jednodušeji, levněji a rychleji vyřešila mediace.

 

Mediace funguje už pár let, ale nebyla upravena zákonem a lidi, kteří ji nabízeli, nikdo nekontroloval. Od loňského září ale platí nový mediační zákon. Prvních šest mediátorů v České republice nyní složilo zkoušky a dostalo se tak na seznam garantovaných profesionálů ministerstva spravedlnosti.

 

Jak mediátor vlastně spor řeší? Sezve rozhádané strany, vyslechne si je a společně s nimi navrhne kompromisní řešení. Mediační dohoda není na stejné úrovni jako rozhodnutí soudu, ale je to smlouva jako každá jiná. Je závazná a strany ji musejí plnit. Zároveň je možné nechat mediační dohodu stvrdit formou soudního smíru, pak už má stejnou váhu jako rozsudek.

 

Mediace má ve srovnání se soudním jednáním řadu výhod. Rozhodně je kratší. Náklady na mediaci jsou asi třetinové oproti tomu, kolik činí soudní výlohy. Další výhodou je, že zatímco soud rozhoduje ve prospěch jedné strany, v případě mediace strany hledají kompromis. Než se tedy poženete k soudu, zkuste zapřemýšlet, jestli váš spor nevyřeší mediace.