Zlín se připojí k celosvětovým oslavám dne divadla

22.03.2012 | kategorie: Divadlo, Radio Zlín
MDZ

K oslavám dvou významných mezinárodních divadelních svátků – Světového dne divadla pro děti a mládež (20. března) a Světového dne divadla (27. března) – se letos opět připojí i Městské divadlo Zlín.

Na derniéře Čučudejských pohádek 25. března čeká na děti dárek v podobě indiánského pexesa. Vstupenky na představení, které začíná ve 14.30 hodin ve Velkém sále, jsou k mání na pokladně nebo na webu divadla.

V úterý 27. března vyvěsí divadlo symbolicky na své webové stránky tradiční Poselství, které pro letošek pro divadelníky napsal americký herec, producent, scénárista a režisér John Malkovich.

POSELSTVÍ K MEZINÁRODNÍMU DNI DIVADLA 2012:

Je pro mne ctí, že mě Mezinárodní divadelní ústav při UNESCO vybral, abych formuloval poselství k 50. výročí ustavení Mezinárodního dne divadla.  Se svými stručnými poznámkami se obracím na své kolegy od divadla, což jsou lidé jako já a mí kamarádi.

Přeji vám, aby byla vaše práce strhující a originální, aby byla hlubokomyslná, jímavá, vedoucí k zamyšlení a aby byla zcela jedinečná.  Přeji vám, aby nás přiměla zamyslet se nad otázkou, co znamená být člověkem a upřímně vám přeji, aby tato reflexe vycházela ze srdce, aby byla nezaujatá a milostiplná.  Přeji vám, abyste dokázali překonat protivenství osudu, cenzuru, chudobu a nihilismus, což nepochybně řadu z vás čeká.  Nechť jste obdařeni nadáním, nechť jste nestranní, abyste nás dokázali poučit o tlukotu lidského srdce v celé jeho složitosti a to ve vší pokoře a s dostatečnou zvídavostí, aby se to stalo vaším celoživotním posláním.  Doufám, že ti nejlepší z vás – budou to totiž pouze ti nejlepší z vás a jenom ve vzácných a prchavých okamžicích  – dokážou zformulovat tu nejzákladnější ze všech otázek :  „Jak žijeme?“.

Bůh vám žehnej !

John Malkovich

překlad Dagmar Steinová