Učte své děti šetřit

15.03.2012 | kategorie: Redakce
spoření

Dáváte dětem průměrné kapesné? Nešidíte je? A také je velice důležité, zda je odmalička učíte správně hospodařit s penězi a na toto téma s nimi mluvíte.

Polovina dětí od první do páté třídy nedostává podle nejnovějších výzkumů ani korunu, pětina dostane stokorunu za měsíc. Starší školáci obdrží od rodičů měsíčně 200 až 300 korun.

Více než padesát procent dospělých je přesvědčeno o tom, že jejich zlatíčka neumějí zacházet s penězi a že je utrácejí za zbytečnosti a za naprosté nesmysly.

Děti by se měly naučit znát cenu peněz!

Podle odborníků můžete s kapesným začít již u prvňáčků na konci školního roku. V jejich věku by jim měla stačit desetikoruna týdně, kterou budou dostávat pravidelně třeba v neděli večer.

S každým dalším školním rokem můžete kapesné o stejnou sumu navyšovat. Dětem na druhém stupni můžete dávat měsíční kapesné v hodnotě 300 korun a vyzkoušet, jak se jim bude dařit hospodaření v delším časovém intervalu.

Jak děti motivovat ke spoření?

Pokud si děti něco velice přejí, myšleno něco drahého, je dobré vyjít vstříc a říci: Ano, z větší části na to přispějeme, ale zkus alespoň z menší části přispět z kapesného. Našetřit si. A dítě si na sportovní vybavení, počítačovou hru či módní výstřelek samo naspoří určitou částku. Vysněného předmětu si bude daleko více vážit.

 

Ilustrační foto. Zdroj: nasepenize.cz.