Chřipka řádí – poradíme vám, jak na ni!

21.02.2012 | kategorie: Radio Zlín, Redakce
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chřipka začíná řádit. Může za to vlhké počasí s teplotami kolem nuly. Je proto třeba myslet na prevenci. Důležitý je dostatek spánku a odpočinku, ale také dostatek tělesného pohybu. A samozřejmě doplňujte vitamíny!

Nejjednodušší je zaběhnout si do lékárny pro komerční léčivé prostředky, ovšem to nás může vyjít hodně draho. Levnější variantou jsou přírodní prostředky, které možná znáte od svých babiček:

Cibulový sirup

Cibule pomáhá k odhlenění organismu, doporučuje se proti kašli. Stačí ji nasekat, promíchat se třemi lžícemi medu. Nechte odstát alespoň 12 hodin. Pak podávejte po lžíci ráno a večer.

Zázvorový zázrak

Zázvor je levný a velmi účinný prostředek pro dezinfekci dýchacího ústrojí. Jeden kořen vás vyjde na pár korun. Působí proti kašli a horečce. Zkuste si udělat zázvorový čaj s medem a citrónem. Dětem chutná kandovaný zázvor.

Šalvějový koktejl

Šalvěj má dezinfekční účinky. Skvěle působí při zánětu nosohltanu a angíně. Lžíci sušené šalvěje zalijte 2 dcl horké vody, přidejte 2 stroužky česneku a 4 hřebíčky. Nechte 15 minut vylouhovat a slijte.

Vincentkový horký nápoj

Vincentka je luhačovická přírodní minerálka vhodná k regeneraci dýchacích cest a k jejich odhlenění. Doporučuje se ji inhalovat nebo pít horkou, případně ji kloktat.

Anýz a badyánové kapky

Ty obsahují látky, které hubí chřipkový virus. V badyánu je kyselina shikimová – z té se vyrábí aktivní složka protivirového léku tamiflu.

Doplňte vitaminy

Dostatek ovoce a zeleniny se jeví jako samozřejmý pomocník při posilování imunity. Pravdou ale je, že v tuzemských podmínkách v zimě prudce klesá obsah vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině. Na trhu jsou ale k dostání vhodné potravinové doplňky, které pomohou naše těla zocelit.

  • Nezapomínejme na vitamín C, obzvlášť účinný je v kombinaci se zinkem. Hlavním zdrojem jsou citrusy a kysané zelí.
  • Účinnost vitamiu C zvýší vitamín E.
  • Vitamíny skupiny B, takzvaný B-komplex jsou na posílení obranyschopnosti taktéž účinné. Pro jeho doplnění se napijte kombuchy, což je nápoj připravený z kombuchy obsahuje enzymy, vitamíny, minerální látky a zejména bakterie mléčného kvašení.

 

Ilustrační foto. Zdroj: www.chripka.cz.