Za co si příští rok připlatíme

21.11.2011 | kategorie: Radio Zlín, Redakce
zdražení

Navýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent a oslabující koruna. Kvůli těmto faktorům očekávají odborníci v příštím roce zdražení.

Zdraží potraviny

Jak vysoké by to navýšení cen mohlo být, to se dá těžko předvídat. Odborníci nevylučuji, že by se mohlo vyšplhat až k deseti procentům. Dá se předpokládat, že nejvyšší by to zdražení bylo u potravin, které jsou nejlacinější a nakupují je třeba nejvíce důchodci či rodiny s malými dětmi.

Ceny tepla zatím s otazníkem

Od nového roku budou ve většině tuzemských měst lidé počítat zřejmě i se zdražením tepla. Většina provozovatelů ale cenové kalkulace zatím neposkytla, protože ještě neznají ceny ostatních vstupů, jako jsou elektřina a plyn.

Jízdné zdražují ČD

České dráhy zdraží už od 11. prosince jízdné zhruba o pět procent.

Podraží dálniční známky

Vláda už také odsouhlasila návrh na zdražení dálničních známek. Například cena ročního kuponu pro automobily s hmotností do 3,5 tuny se má zvýšit o tři stovky na 1,5 tisíce korun.

Připlatí si i ti, kdo chtějí stavět

Také podle zástupců stavebních firem nelze očekávat, že tak nízké ceny, jaké byly letos, vydrží i v roce následujícím. Hodně malých a středních firem bude mít velké potíže přežít. Letos některé dělaly i zakázky, při kterých vydělávaly méně, než byly jejich náklady. To ale dlouhodobě dělat nelze.

Elektřina i vodné? Ceny půjdou nahoru

Elektřina pro domácnosti by měla v příštím roce zdražit meziročně o 4,3 procenta.

Zájezdy? Bude záležet na kurzu

Ceny zájezdů, pokud se nic mimořádného nestane, se v průměru nebudou zvyšovat. Na trhu cestovních kanceláří totiž panuje taková konkurence, že to není v současné situaci možné. Zdražení by mohla způsobit jen oslabující koruna. A to v případě, že vůči euru oslabí na hranici 27 korun.

 

Ilustrační foto. Zdroj: SXC.