Na Sekala za polovic!

25.10.2011 | kategorie: Divadlo, Top novinky
Sekal

Diváci Městského divadla Zlín mohou opět využít lákavé slevy: na další reprízu inscenace Je třeba zabít Sekala v sobotu 29. října v 19 hodin zakoupí jeden lístek a druhý získají zdarma. Akce 1+1 je ve zlínském divadle velmi oblíbená a vždy ji využije mnoho zájemců.

Slavný filmový příběh Je třeba zabít Sekala od valašskomeziříčského rodáka Jiřího Křižana převedl do jevištní podoby scénárista Martin Františák a režisér Petr Veselý. Divadelní scénář napsal Františák přímo pro zlínské divadlo, který je v krajském městě známý především díky Thálií ověnčené Maryši. Inscenace Je třeba zabít Sekala navazuje po Maryši a Roku na vsi na linii českého vesnického dramatu na zlínské scéně. Česká premiéra se uskutečnila v březnu. Od té doby sklidila řadu ovací, jak od diváků, tak od kritiky. Inscenaci zvolili diváci v anketě Aplaus za třetí nejlepší v uplynulé sezoně, představitel Ivana Sekala Zdeněk Julina obsadil za tuto roli druhé místo v anketě za nejlepší mužský herecký výkon a navíc v ní hraje postavu Jury Barana čtyřnásobný držitel Aplausu Radovan Král.

V inscenaci ale vystupuje celá plejáda hvězdných tváří, od starých hereckých legend jako je Miluše Hradská (matka Sekala), která ve Zlíně hrála před 50 lety, či Karel Semerád, Ivan Kalina, Stanislav Valla (hospodáři) nebo zajímaví externisté. Tím je například Josef Králík z ochotnického souboru z Karolinky, jenž ztvárňuje Sekalova otce Obervu a který hrál už v Roku na vsi. Generační průřez v obsazení uzavírají dětští herci, kteří byli vybráni na základě konkurzu.

Je třeba zabít Sekala je syrovým dramatem, v němž není nouze o souboje a rvačky. Proto poctil svojí návštěvou zlínské divadlo šermíř a divadelní a filmový choreograf Petr Nůsek, který spolupracoval i na slavných filmech Letopisy Narnie II. či Bathory a mnohých dalších. „Sekal s Jurou Baranem se pobijí hned při svém prvním setkání v hospodě. Ze souboje mezi Zdeňkem Julinou a Radovanem Králem běhá mráz po zádech,“ říká dramaturg Miroslav Ondra. Další zásadní střetnutí těchto dvou postav se odehraje na konci. Je to závěrečný duel u křížku za vesnicí, souboj na nože.

Diváky čeká nevšední zážitek i díky zcela výjimečné kaskádovité scéně, jejíž velikost nemá v historii zlínského divadla obdoby. Jejím autorem je Milan Popelka. Dominuje jí monumentální dřevěný kříž, od něhož vede dlouhé molo přesahující jeviště až do hlediště. Kvůli němu musí být vyblokováno i šestnáct sedadel v prvních řadách.