Jak chránit alergika v bytě

28.06.2011 | kategorie: Radio Zlín, Redakce
alergie

Prach, pyly, roztoči, ale také stavební materiály nebo nábytek mohou alergikovi ztěžovat pobyt doma. Jak přizpůsobit byt, aby v něm alergik netrpěl? Chceme-li zatočit s roztoči, začneme v ložnici. Tam jich je totiž nejvíce…
Matrace
Jádro matrace by mělo jít vysávat. Nejvhodnějším materiálem pro jádro matrace je kvalitní studená pěna, nevhodné jsou latexové a pružinové matrace. Potah matrace musí být snímatelný.

Povlaky
Na matrace, polštáře a přikrývky používáme tzv. bariérové povlaky. Uzavření matrací, polštářů a pokrývek do speciálních bariérových povlaků, je základním předpokladem, bez něhož další opatření nefungují!

Rošt
Matraci je vhodné doplnit lamelovým roštem lamelovým. Ten usnadňuje větrání matrace.

Přikrývky
Další podmínkou jsou přikrývky z dutého vlákna, kterým neublíží praní na 60 a více stupňů. Doporučuje se měnit přikrývky a povlečení každý týden.

Zařízení
Pro nábytek a zařízení domácnosti jsou vhodné omyvatelné materiály jako např. sklo, plast, keramika, porcelán, které  snižují množství prachu a zabraňují množení roztočů, plísní i mikrobů. Nevhodné jsou především korkové, látkové a jiné materiály, ve kterých se usazují pyly a prach.