Co zkontrolovat před dovolenou

29.06.2011 | kategorie: Cestování, Redakce
oprava_auta

Blíží se prázdniny a miliony Čechů opět vyrazí svým autem na dovolenou, nejčastěji k moři do jižních destinací jako je Chorvatsko a Itálie. Bohužel velká část rodin nevěnuje dost času předcestovní připravě nejen posádky, ale především auta. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám. Zjistěte tedy, na co se před odjezdem na dovolenou zaměřit.

Pneumatiky a rezerva
Až 70 % motoristů vyráží na cestu s podhuštěnými pneumatikami. K snadnému proražení nebo úplné destrukci pneumatiky pak není daleko. Zkontrolujte proto správný tlak v jednotlivých kolech a především se řiďte doporučením výrobce. Zkontrolujte i tlak v náhradním kole a dofoukněte jej raději více.

Brzdy

Pokud jste brzdy déle než rok nekontrolovali, navštivte servis a nechte vše prověřit. Nechte si seřídit i ruční parkovací brzdu.

Stav provozních kapalin
Před jízdou zkontrolujte hladinu motorového oleje a také stav chladící i brdové kapaliny. Přibalte si minimálně jednu litrovku odpovídajícího motorového oleje. Také si s sebou vezměte zásobu destilované vody.

Co vzít sebou
Mohou se vám hodit i náhradní žárovky. Máte také v kufru hever, šroubovák, kombinačky a pracovní rukavice? Jsou to možná zbytečnosti, ale všechno můžete například při výměně kola potřebovat.

Plán trasy
Nevyplácí se vyjet jen tak nazdařbůh s tím, že zadáte cílovou destinaci jednoduše do navigace. Dobře si pomocí internetových aplikací naplánujte trasu a informujte se o případných uzavírkách či možných kolonách na trase.

Příprava na nejhorší
Informujte se u své pojišťovny, jak dalece sahá vaše pojistné krytí, zejména co se týče asistence a hrazení nákladů v zahraničí. Nechte si přesně sepsat „návod“, jak postupovat v případě nehody nebo poruchy. Ačkoli se to může zdát jednoduché, ve stresu z problému a v cizí zemi se nebudete umět ani podepsat. Sepište si také důležitá telefonní čísla země, kterými budete projíždět